'; ?> Potter Web CZ/SK - Harry Potter Fans - Re:Jeskyně po osmdesáté páté - Soví pošta
Error creating feed file, please check write permissions.

Potter Web CZ

Harry Potter Fans


Úvodní stránka

Bleskovka

Příležitost pro všechny výtvarníky!
Umíte kreslit? Chcete svá díla zveřejnit a ještě mít možnost získat pěkné ceny? Pak klikněte sem

Hlavní výběr

Úvodní stránka
Novinky
SPOILERY 7.kniha
Knížky
Herci
J.K.Rowling
Galerie
Stáhněte si
Doporučené odkazy
Návštěvní kniha
Napište nám
Soví pošta - diskuse
Příčná ulice - burza
Archiv diskuse hp.cz
Archiv diskuse FMS

Potter Web Menu

Náš tým
Naše ikonka
Akce
Newsletter
Magazín Pottered
Potter Povídky CZ
Budeč

Přihlášení

Přihlašovací jméno

Heslo

Zapamatovat
 
Chci se zaregistrovat!
Zapomněla(a) jsem heslo

Oko Velkého Bratra

Tvoje IP adresa:
18.227.107.59

Prohlášení

Potter Web CZ is in no way related to J.K. Rowling, Scholastic Books, Bloomsbury Publishing or Warner Bros. All images and material related to the J.K. Rowling novels is © Scholastic Books (US), and Bloomsbury Publishing (UK). All material related to the "Harry Potter" films is © Warner Bros.

Veškerá práva ke zde zveřejněným autorským článkům vyhrazena.
Články není  dovoleno přebírat bez souhlasu redakce a bez uvedení původu "potterweb.cz".

Tato stránka používá pouze vlastní technické soubory cookie, nutné pro její fungování.
Používáním této stránky souhlasíte s používáním souborů cookie.

Naše ikonka

Budeme rádi, když na svých stránkách umístíte tuhle naši ikonku s odkazem na www.potterweb.cz/web/
Potter Web CZ
Návod na vložení ikonky je zde.

Soví pošta


 
Jeskyně po osmdesáté páté - 25.06.2006 14:32
No doufám, že tady tahle věc ještě nebyla, pokud ano, taky sorry. Mám to z jednoho diskusního serveru a myslím, si, že to stojí za přečtení.


Čirý jako voda
Chcete přijít na kloub záhadě tajemného lektvaru z jeskyně?
Plus na závěr bonus, který byste snad ani nečekali!

Seznamování se s novými lektvary je důležitým tématem v HP sérii. V Tajemné komnatě jsme poprvé poznali Mnoholičný lektvar a v závěsu za ním přišel Vlkodlačí lektvar a Veritaserum. Již tradičně nám s vydáním Prince dvojí krve byla představena další sbírka lektvarů:
Amorův šíp(Amortentia), po kterém se zamilujete, šťastný Felix Felicis a také zlověstně vyhlížející, zářící, smaragdově zelený lektvar. Přesto ale, narozdíl od ostatních, identita tohoto lektvaru zůstává zahalena tajemstvím.

Ačkoliv jsme o záhadném lektvaru v jeskyni žádnou jasnou informaci nedostali, po přečtení knihy, jsme se dozvěděli následující:
Povrch tohoto lektvaru fosforeskuje zelenou září. Něco je pod ním ukryto, a nelze se ho jakkoli fyzicky dotknout. Lektvar Brumbála oslabil, když ho byl nucen vypít.

Zdá se, že účelem tohoto lektvaru bylo jednoduše oslabit nepřítele, který by se pokusil získat Horcrux. Myslela jsem, že Voldemort sem umístil lektvar jen z toho důvodu, aby byl další překážkou případnému vetřelci, aby zatemnil vetřelcovu mysl tak, aby nebyl schopen ukrást Horcrux. Teprve nedávno jsem pochopila, jak byla má myšlenka správná -- a jak strašně chybná.

Zelený lektvar v nádobě opravdu zeleně zářil. Horcrux-Medailon byl ukrytý pod ním a neviditelná, neproniknutelná překážka bránila Harrymu a Brumbálovi, aby se ho dotkli. Brumbál byl nucen lektvar vypít, za účelem získání Horcruxu, a oslabilo ho to, měl halucinace a viděl věci, které způsobily, že chtěl přestat pít dál.
Byl to ale skutečný účel zeleného lektvaru? Aby pouze oslabil Brumbála, znemožnil mu vzít Horcrux? Nebo je na tom něco víc? Po čem okamžitě zatoužil?

"Vodu," zachraptěl Brumbál.

Brumbál žádá o vodu. Poté, co prosí Harryho, aby to přestalo, poté, co prosí Harryho, aby ho zabil, žádá Brumbál vodu. Proč?
Zoufalý Harry rychle poslechne a plní křišťálový pohár vodou z vlastní hůlky. Jenomže jakmile se pohár přiblíží k Brumbálovým ústům, voda okamžitě mizí. Dalším Voldemortovým obranným mechanismem je očividně skutečnost, že po vypití lektvaru je osoba nucena napít se vody z jezera a tím probudit Inferi (Neživé).

Ale opět, je to všechno? Nebo je tu ještě něco, co uniká našim očím? Mohlo by být probuzení Inferi jen dalším odvedením pozornosti od něčeho jiného? Vzpomeňte si, co Brumbál řekl v jeskyni:

"...[Voldemort] by nechtěl zabít osobu, která se dostala na ostrov, okamžitě," opravil se Brumbál. "Chtěl by, aby zůstala naživu alespoň do doby, než by se mu podařilo zjistit, jak je možné, že se dostala tak daleko přes jeho obranu..."

Takže, pokud měl Brumbál pravdu a Voldemort nechtěl vetřelce zabít okamžitě, pak tedy k jakému účelu vypití vody speciálně z jezera sloužilo?
Klíč k odpovědi může být skrytý v kapitole 26. Několik řádků v téhle kapitole popisuje zvláštní chování vody v jezeře:

"Harry se ohlédl zpátky k vodě. Hladina jezera byla opět jako z lesklého černého skla: kruhy se ztratily nepřirozeně rychle."
"Harry zalapal po dechu, když spatřil přízračný obraz maličké loďky, jak se vynořila nad hladinu, stejně zářící jako řetěz, a plula bez zvíření vody k místu na břehu, kde Harry s Brumbálem stáli."

Tyhle popisy jsou nanejvýš podezřelé a zcela jasně naznačují, že na té vodě je něco nenormální, nepřirozené. Ale co to je?
Než se začneme prokousávat touto podezřelou kombinací fakt, podívejme se na dřívější část knihy, první hodinu s profesorem Slughornem (Křiklanem). Na této hodině se dozvíme o lektvaru Felix Felicis, který má později v knize velkou úlohu. Slughorn vyhlásí soutěž, ve které se studenti mají pokusit uvařit co nejlepší směs asfodelu a pelyňku. Vítěz obdrží lahvičku obsahující dvanáct hodin tekutého štěstí.

Teď se asi ptáte, co to má společného s vodou v jeskyni? Hádali byste asi stejně dobře jako já, kdybych si nebyla všimla malinké, zanedbatelné informace, kterou dostáváme, když se Harry snaží namíchat lektvar. Malinká, téměř neviditelná informace, která ale všechno změnila:

"Jeho znechucení předchozím majitelem se okamžitě rozplynulo a Harry zamžoural na další řádek instrukcí. Podle knihy měl míchat proti směru hodinových ručiček, dokud lektvar nezůstal čirý jako voda."

Čirý jako voda. Proč se chovala voda v jeskyni nepřirozeně? Protože to nebyla voda, byl to lektvar, čirý jako voda, směs asfodelu a pelyňku. A ptáte se, co je to ta směs asfodelu a pelyňku? No, Severus Snape nám prokázal službu a pohrdavě nám předhodil tuhle informaci už v první knize:

"Pro vaši informaci, Pottere, asfodel a pelyněk spolu vytvářejí tak silný uspávací lektvar, že se mu také říká Doušek živé smrti."

Záhadný lektvar v nádobě tedy nebyl ničím jiným, než směsí, která by donutila pijícího, aby prahl po vodě. Jeho vlastnosti ale kopírují opravdovou špatnost v jeskyni: Nelze se jej dotknout a pod svou hladinou něco skrývá.
"Voda" v jezeře jistě také něco skrývá: Inferi, živé mrtvé . Dotýkat se jí je také zakázáno, pokud člověk nechce vzbudit Inferi.

Brumbál byl donucen pít "vodu" z jezera, zelený lektvar splnil svůj účel a vzbudil Brumbálovu potřebu pít, a tak ho donutil vypít vodu z jezera, protože žádný jiný zdroj vody nebyl k dispozici. Tenhle lektvar Brumbála oslabil, uspával ho a pomalu ho vyčerpával, dokud, pokud měl Snape pravdu, by neupadl do dlouhého hlubokého spánku.

Všechna tato fakta se zdají vést k jedinému závěru, a všechna dávají smysl. A co víc, proč věřím v tuhle teorii stále více je, že sama JKR nám nechala stopy k Brumbálovu spánku a opatrně vybrala slova, která evokují spánek v situacích, které následují po Brumbálově a Harryho odchodu z jeskyně:

"Brumbál zavřel znovu oči a kývl, jako kdyby se chystal usnout."
"Myslíte si, že vám vaše žertíky pomohou na smrtelné posteli?"
Brumbálovy oči byly zavřené; nebýt zvláštního úhlu, ve kterém se nacházely jeho ruce a nohy, vypadalo to, jako že spí."
Na jeho místě zůstala bílá hrobka, zavřená nad Brumbálovým tělem a deskou na které spočinul."

To by také odpovídalo na otázku, jak by Voldemort udržel své oběti naživu tak dlouho, dokud by nepřišel na to, jak překonaly jeho překážky. Po vypití zeleného lektvaru, při pokusu ukrást Horcrux, by vetřelec pocítil neodbytnou potřebu napít se vody a po napití se vody z jezera ne vody, ale Doušku živé smrti -- by upadl do dlouhého spánku, dokud by ho Voldemort nenašel.

Co se týká Brumbálovy smrti, tahle teorie by mohla nastínit, co se stalo s oddaným bradavickým ředitelem, pokud není mrtev. Neřekla bych, že tahle teorie prokazuje, že Brumbál nezemřel, nemám totiž žádné vysvětlení toho, jak by mohl přežít Snapeovu kletbu Avada Kedavra.
Nicméně, z pohledu autora, schovat takový útržek informace tak geniálně a úzkostlivě, aby pak nechala stejně později Brumbála zabít, mi přijde jako velmi nepravděpodobné. Je tu možnost, že Brumbál je doopravdy mrtvý,a le možnost, že Brumbál leží ve své hrobce, spí nekonečným spánkem poté, co nevědomky vypil Doušek živé smrti, aniž by někdo koho známe o tom věděl, mi přijde hodnověrné.

Na závěr, myslím si, že si můžeme být jisti, že lektvar, který oslabil Brumbála v jeskyni, nebyl ten zelený lektvar, ale Doušek živé smrti, který byl tak vychytrale a nápaditě zamaskován jako čirá voda literárním géniem JK Rowling. Jak bude tato důležitá informace vpletena do děje, se ale dozvíme až se sedmá kniha objeví v regálech.
původní editorial Erez R.
překlad gwareth
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Jeskyně po osmdesáté páté - 25.06.2006 14:43
Tohle už tady taky myslím bylo, nebo jestli ne tady, tak tu teorii jsem četla.
Námitky:
1. Doušek živé smrti není černý ale bílý
2. Pokud je tak silný, proč nezaúčinkoval okamžitě? Člově by čekal, že sebou Brumbál švihne a usne
3. Mnohem pravděpodobnější je, že to byl nějaký konzervační roztok, který udržoval ty mrtvoše v použitelném stavu
4. Když sníš nebo vypiješ něco, co ti zrovna dvakrát nesedne, sháníš se po vodě úplně automaticky, dokonce i v případě, že voda nepomůže, třeba po pálivé paprice
5. Brumbál Harryho několikrát výslovně upozornil, že s nesmí dotknout té vody. Zřejmě z té reakce na akcio pochopil, že jakékoliv zčeření hladiny probudí inferi
6. ten zelený lektvar nepochybně kromě děsivých představ vyvolávat taky pocit žízně a aguamenti nefungovalo právě proto, aby se ten člověk musel napít z jezera
7. Kdyby tam byl Brumbál sám, nikdy by se z jeskyně nedostal. Harry sice inferi sám zahnat nedokázal, ale dokázal je aspoń chvíli zdržet, takže se mohl trochu vzpamatovat
8. o doušku živé smrti se mluví už v prváku hned na první hodině lektvarů. není to tedy novinka. Ale protože je pravděpodobné, že v 7. ročníku žádné regulérní vyučování nebude, není vyloučeno,ž e znalost přípravy toho lektvaru se bude ještě hodit
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Jeskyně po osmdesáté páté - 25.06.2006 14:48
No jo, už jsem zticha. Ty mi hnedka všechno zkazíš už v počátku Voda v jezeře je lák na žabičky ze Snapeova kabinetu.
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Jeskyně po osmdesáté páté - 25.06.2006 14:55
3. Mnohem pravděpodobnější je, že to byl nějaký konzervační roztok, který udržoval ty mrtvoše v použitelném stavu Netvrdila jsem nic jiného
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Jeskyně po osmdesáté páté - 25.06.2006 15:01
No jasně, ty nikdy nic. A mimochodem, kampak ti utekl avatar? Už ho to s tebou přestalo bavit?
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Jeskyně po osmdesáté páté - 25.06.2006 15:11
proč? vždy´t tam je
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Jeskyně po osmdesáté páté - 25.06.2006 15:21
Tam před chvilinkou nebyl
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Re:Jeskyně po osmdesáté páté - 25.06.2006 15:50
Já ho nevyndala, to něco kikslo samo
 
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.


 
 

 
Tento web je provozován soukromou osobou
a nevztahuje se na něj Nařízení GDPR