OVCE - 02.08.2011 14:51 V pátém a šestém díle se ve spojistosti s hlavními hrdiny docela hojně mluvilo o vzdělání, které Bradavická škola přináší. V pátém díle si všichni prošli zkouškami NKÚ, mě ale spíš zajímají OVCE, kterými si měli projít v sedmém ročníku. Potřeboval bych detaily, které bylo možno vyčíst nebo si odvodit nebo nejrůznější zajímavosti. Něco jsem si samozřejmě už vyhledal a vyčetl, ale chci toho o tom vědět co možná nejvíc, tak to zkouším tady, na fóru pro Potterovi fanoušky. Podělte se se mnou a ostatními o poznatky z HP, týkající se zkoušek OVCE a věcí, které s nimi souvisejí. )
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Aries
Re:OVCE - 02.08.2011 17:35 Ono tam, pokud se nepletu, skoro nic nebylo. Jen že na úrovni OVCE jsou kouzla jako patron a tamto, co použila Hermiona na ty mince. Z toho, že Fred a George sekli se školou ještě předtím, zřejmě vyplývá, že to není povinná zkouška a NKÚ jako kvalifikace stačí. OVCE by měly být vrchol všeobecného vzdělání, které může čaroděj v Anglii dosáhnout. Celkově zřejmě nic extra. Prostě se musejí našprtat ještě o pár zaklínadel víc.
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Sothis Blue
Re:OVCE - 02.08.2011 18:51 Ale tohle taky není nic, co by si autorka vyloženě vymyslela. Matně tuším, že na britských středních školách se skutečně skládají takovýhle zkoušky dvakrát, poprvý asi v šestnácti (O-level, po nevímjakvelkýmalehádámžemocne překopání GCSE), podruhý na konci školy (A-level). Čili pokud tě to zajímá dopodrobna, zjisti si, jak probíhají tyhlety, a zaměň názvy předmětů. Tím pravděpodobně získáš vcelku blízkou představu.
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Tess
Re:OVCE - 03.08.2011 12:20 Co se týče A-level zkoušek, příprava je šestý a sedmý ročník, kdy studuješ jenom ty předměty, z kterých cheš dělat A-level zkoušky. Ty si vybíráš ne jenom na základě toho, jak jsou lehký, ale taky v závislosti na tom, co chceš dělat po škole - vzhledem k tomu, že v UK nejsou běžně přijímačky na vysokou, školy přijímají žáky na základě toho, jak složí A-level z určitých předmětů. Proto je v pátém ročníku ta poradna - žák řekne, co by chtěl dělat a učitel mu dá informace, co musí studovat dál. Vzhledem k tomu, že v HP se moc nedozvíme o studiu po Bradavicích, musíme spekulovat. Dvojčata dál nestudovala a ani se nehlásila do zaměstnání, zaměstnali se sami, takže po nich nikdo A-level nevyžadoval. Spousta "zaměstnání" rovnou po škole, jako Bystrozoři nebo to, co dělal Percy, je alespoň v prvních letech nějaký učednický systém, takže tam chtějí A-level z určitých předmětů. Pokud v páťáku nevíš, co přesně chceš dělat, tak si můžeš pro jistotu vzít víc předmětů, ale víc než šest se už nedá zvládnout. Normální je mezi třemi až pěti předměty. A nikdo ti do nich nekecá. Takže si můžeš vzit třeba Scénografii, Anglickou literaturu a Divadlo (s tím asi nakonec půjdeš dělat talentovky na nějakou školu umění), nebo Péči o kouzelné tvory, Nauku o mudlech a Létání; hodně štěstí s takovou kombinací
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
nifredil
Re:OVCE - 07.08.2011 08:06 A ještě přidám, že těm dvou letům po GCSE se říká Sixth form a v první roce se skládají zkoušky AS-Levels. Je zvykem vybírat si 4 předměty na AS-Levels a v druhém ročníku pak se jednoho zbavit (který člověka nejméně baví, který mu nejméně jde...) a A-levels skládat už jen ze tří. Všechny vysoké školy (včetně Oxford and Camebridge) také požadují pouze tři zkoušky na A-levels. Zkouška je samozřejmě pouze písemná, některé předměty mají praktickou část, která ale spočívá často v písemné práci (na historii jsme navíc psali esej, i když ten byl vlastně taky jako písemná zkouška na čas...), na uměleckých předmětech se dělají různá portfolia a výkresy, návrhy apod. Ty výtvarky jsou překvapivě nejnáročnější předměty a vyžadují fakt neskutečný množství práce během roku.
Když se ale vrátím k OVCím, já si stejnak myslím, že nějaké to vysoké vzdělání musí existovat. Takové ty staré historické univerzity určitě mají nějakou čarodějnou kolej, ta by se tam tak moc hodila!
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Esclarte
Re:OVCE - 07.08.2011 09:42 No tak ono obecně vzato těžko věřit tomu, že by zrovna v čarodějnictví lidi dosáhli vrcholu vzdělání už v sedmnácti. O některých profesích se taky říkalo, že je pro ně potřeba ještě další vzdělávíní. Třeba bystrozoři, a určitě taky léčitelé.
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Aries
Re:OVCE - 07.08.2011 10:26 Rowla napsala doslova, že OVCE jsou nejvyšší kvalifikace, jakou Bradavice nabízejí. O pokračování na univerzitě tam nikde nepadlo ani slovo, maximálně o tom praktickém zaškolení pro konkrétní povolání, což už se neřešilo v Bradavicích, ale na tom pracovišti. Minimálně Hermiona by o univerzitě věděla a určitě by ji to zajímalo. My univerzitu samozřejmě máme, protože maturita je zjevně málo. Ostatně když se prakticky ukazuje, co oni se během školy naučili, je to zkrátka málo. Pořád mi to připadá spíš jako "úvod do praktického užívání kouzel" než studium magie.
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Tess
Re:OVCE - 07.08.2011 11:13 Já vždycky tvrdím, že vzhledem k tomu, kolik je kouzelníků (relativně málo) zase tolik vysokých škol typu, který známe, nebude. Možná tak jedna v Evropě a jedna ještě jinde, ale to kdoví jestli. Spíš si myslím, že funguje klasický systém učedník-tovaryš-mistr, samozřejm předělaný na kouzelnický svět. Ne, že by se jednalo o učební obory, spíš o kouzelnické řemeslo. Přičemž při Ministerstvu pravděpodobně běží ještě nějaké kurzy, ať krátkodobé (něco jako rodinná škola v jednom roce - kouzla ohledně péče o domácnost) tak dlouhodobější (něco jako vyšší odborná škola). Něco, co dovolí studijním typům se dál vzdělávat, i když třeba ještě nemají úplně jasno, co by dál chtěli dělat. No a pak tam mají samozřejmě ty bystrozory, to je jasný příklad mistr/učedník, protože ty zelenáče samozřejmě nevypustí hned do akce. Léčitelé to mají podobné, ale tam je zastřešující organizací Sv. Mungo, pravděpodobně. I když je možné, že mají nějakou malou vysokou pro léčitele/bylinkáře/lektvarology, která není na Mungovi závislá.
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Esclarte
Re:OVCE - 07.08.2011 11:44 Tak ono se taky neříká, že by těch univerzit mělo být dvacet pro každou zemi. Nějaké to vysoké učení by ale potřeba bylo, dejme tomu něco, co by kopírovalo staré univerzity. A s ohledem na takové věci jako vzdálenost, byť pro kouzelníky překonatelná snáze než pro nekouzelníky, jazyková bariéra, pokud by se neuplatňovala latina, což ovšem u absolventů Bradavic nehrozí, kulturní odlišnosti a ovšem i nějaké to vlastenectví a nacionální ješitnost a řevnivost (přece nejsme míň než támhleti, když ti maj univerzitu, budem ji mít taky - a podobně) by jich mělo být víc, aby sbíraly lidi z určitých oblastí. A mohly by mít třeba docela malou kapacitu - pár studentů, pár odborníků. Tohle by bylo dobrý hlavně pro profese, kde prostě nějakej ten papír je potřeba, aby byla kvalifikace nezpochybnitelná, jako je léčení. Bystrozoři mají nějaký vlastní kurs se zkouškami, Tonksová o tom mluvila. Že jednou propadla v plížení a stopování nebo tak nějak. Ostatně když jsme u toho, kouzelníci by asi potřebovali nejen vysokou školu, ale i nějakej učňák. Bradavice vypadají trochu moc akademicky na to, aby si odtamtud žáci odnesli dostatek praktických znalostí, nemluvíc o tom, že třeba k výrobě zmrzliny a cukroví znalost kouzel nestačí.
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Aries
Re:OVCE - 07.08.2011 11:53 Bradavice jsou něco jako všeobecný gympl. Studenti vylezou ven, mají v hlavě seznam zaklínadel, ale kromě lektvarů neumějí skoro nic prakticky užitečného, jen věci, které potřebují, aby zvládali běžný život v magickém prostředí. Zas na druhou stranu při tom, jak funguje magie u Rowly, jim asi pro práci skutečně stačí, když se potom v nějakém kursu nebo na praxi naučí pár dalších zaklínadel plus nějaké předpisy a zásady, jak to v daném oboru chodí, a mají vystaráno. Pak už asi skutečně záleží jen na tom dotyčném, jestli je natolik pohotový a má tak dobrou paměť, že si v případě potřeby to použitelné zaklínadlo vybaví. U hodně speciálních zaměstnání se asi stejně nakonec vyučí doma a stejná práce se dědí z generace na generaci a magické postupy si nejspíš ta rodina hlídá jako svoje tajemství. Třeba ta výroba hůlek zřejmě takhle funguje a u všelijakých těch cukrářů a hostinských asi taky. Ostatně George taky měl nějaké potomky, ne? Já už nevím, jestli o tom v epilogu byla řeč, ale dá se to předpokládat. Takže ty asi taky sám naučil, jak se vyrábějí ty hračky.
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.
Ebženka
Re:OVCE - 07.08.2011 17:34 Já bych taky řekla, že u konkrétních řemesel prostě funguje systém zaučení do oboru. Kouzelníků je příliš málo, než aby měli učňáky. Z Bradavic každý vyleze na takové úrovni, aby se byl schopen o sebe postarat (připravit jídlo, udělat přístřešek, uklidit - na to obecně na všechno stačí nějaké to accio, evanesco, zvedání, ohňová kouzla a tak).
Samozřejmě na specializované domácí práce a řemesla existují specializovaná zaklínadla, ale ta se každý prostě naučí, když je potřebuje, a nebo musí být kreativní a ožulit to těmi Accii a Leviosami, a nebo bohatý a koupit si na to hotová udělátka či skřítě. K čemu by byly třeba ty samomíchací kotlíky, kdyby každý uměl očarovat vařečku, aby míchala, jak je potřeba, že.
Vysokoškolský systém mi taky chybí, ale spíš jsme se o něm asi nedozvěděli, než aby to znamenalo, že vůbec neexistuje. Nač udržovat obří aparát univerzitních potentátů, když můžou mít medicínská studia při nemocnici a vychovat si své doktory sami takovým tím systémem atestací od píky (tady je knihovna, tohle bude váš konzultant a tady je seznam požadavků, ze kterých vás za půl roku vyzkoušíme, a teď pomozte sebrat nádobí od oběda). Kdo na to nemá, ten bude doživotně šůrovat podlahy nebo dělat sestřičku, kdo je chytrý a má talent, naučí se víc a víc. Podle mě je to ekonomičtější a je nižší riziko, že škola vyplivne doktora, který nepozná chřipku od cukrovky (skutečně o jednom takovém vím).
| | Nejsou povoleny anonymní příspěvky, nepřihlášení nemohou vložit odpověď.