Obrázky dětí, které se drží železných klecí, jsou působivé. Právě jedna taková fotografie z ústavu v Rábech na Pardubicku šokovala před dvěma lety Joanne K. Rowlingovou. Spisovatelka zahájila kampaň proti klecovým a síťovým lůžkům na psychiatriích v Česku a Rumunsku. Jenže devítiletý Václav Knotek, jehož fotka tvůrkyni slavného Harryho Pottera tak naštvala, dál po každém obědě v takovém lůžku odpočívá. A nic na tom nezměnil ani zájem slavné Angličanky. Podle Václavovy učitelky Jany Peškové se totiž devítiletý chlapec s hlubokou mentální retardací nemůže pohybovat po ústavu bez dozoru: při svých výbuších vzteku se může snadno zranit.
Lůžka v Česku hlídá ministerská komise
Joanne Kathleen Rowlingová, autorka knih o Harry Potterovi, teď hodlá přijet do Česka na "inspekci", aby zjistila, jak to u nás vypadá. Všechny informace, které doposud o používání klecových a síťových lůžek měla, měla totiž z druhé ruky. Rowlingová se o to zajímá od roku 2004, kdy v Sunday Times vyšla reportáž popisující praktiky v léčebně Ráby u Prahy. Text doprovodila fotografie tehdy asi pětiletého Václava Kotka, který se z klece dostal jen jednou za den. "Vytrhla jsem tehdy stránku s tou reportáží z novin. Byla to nejstrašnější věc, kterou jsem kdy četla. Hned další den jsem reportáž padesátkrát ofotila a začala psát dopisy," popisovala na stránkách Sunday Times Rowlingová začátky své kampaně.
Jeden dopis tehdy adresovala také prezidentu Václavu Klausovi. Ten jí odpověděl, že si tuto záležitost Česká republika vyřeší sama. Protest Rowlingové přesto měl v Česku úspěch, i když minimální. Poslanci loni přijali zákon, podle kterého léčebny smějí užívat klecová lůžka jen ve vymezených případech a na omezenou dobu. Původní návrh však byl jiný. Poslanec Josef Kubiniy chtěl zrušit klece úplně. "Dál jsem se po tom nepídil, proč vlastně návrh neprošel. Myslím, si, že za to může pohodlnost a jakási setrvačnost," říká hořce.
Kritici, kteří nesouhlasí s jejich zrušením, poukazují hlavně na to, že personál začal o to víc používat pro zklidnění pacientů sedativa. Tvrdí to například Jaroslav Kolský, jeden z ředitelů ústavů pro postižené. Rowlingová minulý měsíc v Rumunsku odstartovala kampaň s cílem, jak uvedla, ukončit "rozšířenou zvyklost dávat děti do ústavů, když se narodí postižené". Její protesty však zabraly. O klecích v psychiatrických léčebnách, ústavech sociální péče a domovech důchodců se začalo mluvit. Poslanci loni na jaře přijali zákon, který omezuje používání těchto lůžek. Personál je může využít jen v přesně popsaných případech, o jejich použití musí vést záznamy a zavřít do nich člověka smí jen na omezenou dobu. A ještě o tom musí povinně informovat zákonného zástupce svého svěřence.
"Lůžka se používají, jen když hrozí, že člověk sobě nebo jiným ublíží," tvrdí mluvčí ministerstva zdravotnictví Jana Kocová. "Navíc jsme zřídili komisi, která používání lůžek kontroluje - zda je oprávněné. A nezjistili jsme žádné zneužívání."
Lékař a poslanec za ČSSD Josef Kubinyi však míní, že klecová lůžka jsou zbytečná. Před dvěma lety, když seděl v křesle ministra zdravotnictví, je zakázal. "Je to jednoduché dát pacienta do klece. Jenže spíš jde o lpění na tom, na co byl léta personál zvyklý, bez ohledu na to, jestli je to dobré pro lidi. Jde jen o pohodlnost," říká Kubinyi hořce. Jeho zákaz totiž dlouho nevydržel, řada odborníků je proti němu. Kritici poukazují na to, že personál léčeben a ústavů by pak začal o to víc používat pro zklidnění pacientů sedativa.
"Sedativa a pouta v jiných zemích jí nevadí"
"Jistě, lidé v kleci vypadají hrozivě, jako zvířata, ale ono je to trochu jinak," tvrdí Ivan David, ředitel psychiatrické léčebny v Praze-Bohnicích. "Kdybychom se měli klecových lůžek zbavit, pak musíme přijmout desítky silných mužů, kteří budou držet agresivní pacienty s idiocií a debilitou. Je zvláštní, že paní Rowlingové nevadí, že je v jiných zemích zklidňují sedativy nebo že se kurtují k lůžku tak silně, že se nemohou ani hnout, ani podrbat," míní David.
"K těmto věcem by se měli vyjadřovat jen odborníci, kteří vědí, o co jde," říká razantně psychiatr.
Zdroj: iDnes.cz