Šestý díl Harryho Pottera s sebou nese samá překvapení. Nejprve vtrhl na pulty knihkupectví a obchodů o pár dní dříve, než se čekalo, a teď se kolem něj strhla cenová válka....čtěte dále aneb vyberte si obchod s nejlevnější cenou HP6.
Na šestisetstránkový román Harry Potter a princ dvojí krve se těšili všichni, čtenáři i obchodníci, jako na zaručeně napínavé čtení a prodejní "trhák". V předvánočním čase to platí dvojnásob. Dlouho očekávanou knížku v překladu Pavla Medka začínají postupně nabízet nejen všechna knihkupectví, ale i diskontní obchody a obří hypermarkety.
Všechny velké obchodní řetězce mezi sebou začaly soupeřit, kdo nabídne knihu za nižší cenu. Knihkupci z tohoto boje vycházejí o něco hůře, ale i oni se snaží.
Kdo dá méně?
Za cenu 450 korun, doporučenou nakladatelstvím Albatros, Harryho Pottera prodává jen málokdo. Hodně nízko nasadily laťku hypermarkety Tesco – knihu prodávají za 309 korun.
Za 349 korun začaly Harryho nabízet prodejny Hypernova, zatím jen ve dvaceti obchodech. "Ve zbývajících třiceti třech hypermarketech bude kniha od neděle," říká Kateřina Černá, mluvčí společnosti Ahold, která Hypernovu provozuje.
Ode dneška budou knížky k mání i v hypermarketech Globus. "Slíbili jsme v letáku, že to bude za nejnižší cenu, takže půjdeme pod 309 korun," říká šéf Globusu Petr Vyhnálek.
Knihkupci nad zuřícím bojem jen kroutí hlavou. "Cenová válka, která vypukla u Pottera, je u knížek naprosto ojedinělá věc," říká tajemník Svazu českých knihkupců a nakladatelů Jaroslav Císař. Výhodou obchodních řetězců je, že nakoupí knížek mnohem více, a dosáhnou proto i nižší nákupní ceny.
Konkurenceschopní v ceně se snaží zůstat i mnozí knihkupci, kteří román také nabízejí za nižší cenu než doporučenou. Například síť knihkupectví Kanzelsberger prodává Pottera za 399 korun. "Museli jsme zareagovat, vede nás k tomu cenová válka," říká majitel Jan Kanzelsberger.
Stejně uvažují i menší prodejci knih. Mají starost, aby vůbec knížky prodali. Jejich poslední zkušenosti s pátým dílem Harryho Pottera nejsou vždy růžové. Očekávání byla velká, všichni si nakoupili velké zásoby knih – a často se je nepodařilo prodat. Mimo jiné proto, že lidé šli raději nakupovat do obchodních řetězců, kde je levněji.
"I nám zbylo několik tisíc knih neprodaných," říká spolumajitel knihkupectví Luxor Jiří Jirásek. On sám se tentokrát rozhodl z doporučené ceny neustoupit. Minule slevili a přidávali ke knize sovičku, teď budou plnou cenu 450 korun kompenzovat Průvodcem Harryho Pottera.
"Nechceme se toho boje zúčastnit. Nejsme žádní hamouni, ale je to knížka jako každá jiná, takže raději přidáme něco navíc," říká Jirásek.
Klasičtí knihkupci odhadují, že v obchodních řetězcích se prodá Harryho Pottera nadpoloviční většina výtisků. "Zákazník je tvor nevyzpytatelný, vrtošivý a v poslední době i rozmazlený. Věci zkoumá, počítá a na nižší cenu slyší," je smířený Kanzelsberger. O prodej ve svých obchodech se však moc neobává. Horší to budou mít ti nejmenší, co nakupují málo knih za největší ceny a nemohou tolik zlevnit.
Řešením této situace by podle knihkupců měla být úprava zákona, která by stanovila pevné ceny knih. Jejich snaha o ně však byla zatím marná. "Ve státech s malým knižním trhem, jako je Rakousko či Slovinsko, to tak funguje," říká Císař. V Česku tahle iniciativa spadla pod stůl.
Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte.