Když se řekne Potter, většina české veřejnosti si vybaví čarodějnického učně Harryho. V anglické dětské literatuře se však toto příjmení objevilo již před více než sto lety. Patřilo spisovatelce a ilustrátorce Beatrix Potterové (1866 - 1943), jejíž kresby a skici vystavuje v těchto dnech Dulwichská obrazárna v Londýně.
Na obrázku je Beatrix Potterová s její ilustrací k Příběhu dvou zlých myšek.
Shoda jmen ostatně vedla již před třemi roky kurátory londýnské Národní portrétní galerie k tomu, že uspořádali velkolepou výstavu o autorech pohádek "Od Beatrix Potterové k Harry Potterovi". Její životní příběh zaujal i filmové tvůrce, takže v březnu 2006 o ní začne v Anglii natáčet režisér Chris Noonan nový film "Miss Potter". Do hlavní role obsadil Renee Zellweger, známou jako představitelku populární Bridget Jones.
Inspirující myši a žáby Beatrix měla mimořádnou schopnost pozorování a zvláštní obrazotvornost, zejména ve vztahu ke zvířatům, která chovala. Proto jsou hrdiny jejích nesentimentálních, dramatických i všedních příběhů králíci, kachny či myši a žáby. Její nejoblíbenější a nejznámější postavou je králík Peter, s kterým vyrůstaly generace Angličanů. Českého překladu se však jeho příběhy zatím nedočkaly.
Beatrix Potterová nebyla jen spisovatelkou, ale také malířkou, své pohádkové knihy si sama ilustrovala. Dulwichská obrazárna v jižní části Londýna nyní uspořádala výstavu věnovanou jejímu výtvarnému dílu.
Inspiraci pro své kresby čerpala Londýňanka během prázdnin, které trávila ve Skotsku, a zejména v Lake District, později rovněž na své vlastní farmě.
Obrazárna představuje několik desítek jejích jemných kreseb, raných skic, akvarely i přípravy na ilustrace. Nejzajímavější jsou však ukázky volné tvorby, v níž se věnovala anglické krajině, jejíž tradiční ráz pomáhala chránit. Nechybí ani první vydání knížek o Králíkovi Peterovi z roku 1901 či fotografie, na nichž autorku zachytil její otec Rupert, výborný amatérský fotograf.
Alenka, Pú a ti druzí Expozice je dalším pokračováním velmi oblíbených vánočních výstav, které obrazárna věnuje ilustrátorům. Před pěti lety se návštěvnickým hitem stala výstava kreseb malíře Ernesta Sheparda, jenž maloval medvídka Pú.
Tradice dětské literatury je v Británii odvěká a přetrvala i do současného elektronického věku. Rodiče opakovaně předávají potomkům své dětské hrdiny, takže i "stoletý" králík Peter je stále populární.
Spojené království má navíc neskonalou výhodu nepřetržitého vývoje nenarušeného žádnými revolucemi a navíc se vyvarovalo slepému přebírání cizích vzorů. Takže mohou vedle sebe bez problémů "žít" v regálech knihkupectví třeba Carrollova Alenka a Harry Potter a i dnes je možné úspěšně prodávat dětské hrníčky či talířky s vyobrazením králíka Petera nebo medvídka Pú.
Zdroj: iHned.cz
|
Autor: Anonym [82.114.193.154] Datum: 2009-03-24 15:18:09 MADAM POTTEROVÁ BYLA TA NEJLEPŠÍ SPISOVATELKA JSOM JEJÍ VELIKÁ OBDIVOVATALKA.
| Autor: Arlondie Datum: 2009-03-24 19:04:44 Haf, kykyryký, rozumíme
|
Komentáře vyjadřují názory čtenářů. Redakce nemůže ovlivnit jejich obsah. Vyhrazuje si však právo je odstranit. Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář. Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte. |